Akių vokų pakėlimas

Bendraujant daugiausiai žiūrime į akis, nes jos daug ką atspindi, išreiškia. Bėgant metams mažėja odos elastingumas, todėl ji išsitampo. Tokiu atveju vokuose susidaro odos perteklius, kuris pasmunka. Savo ruožtu dėl sumažėjusio odos tonuso pasmunka ir riebaliniai maišeliai. Kosmetinės priemonės neduos žymesnio efekto. Jei yra paveldimas polinkis vokų pasmukimui, tai jie gali pasmukt dar jaunystėje. Dėl to, kad yra paakių raukšlės ar užkritę akių  vokai,

žmogus atrodo pavargęs, kartais piktokas, nors tai dažnai neatspindi tikrojo žmogaus būdo, nuotaikos. Šiais atvejais  akių vokų pakėlimo operacija (blefaroplastika) sugrąžins gyvybiškesnį žvilgsnį, žvalesnę ir gerai pailsėjusio žmogaus išvaizdą. Neretai moterys, išleidusios daug pinigų kremams ir kosmetologinėms procedūroms, galop pasiryžta operacijai, kuri suteikia garantuotą, ilgalaikį  efektą.

Konsultacijos metu  įvertinu pakitimus veide, jūsų lūkesčius, paaiškinu galimus operacijų variantus. Idealu operuoti, jeigu jau suėję 35 metai, tačiau esant paveldimam vokų nukarimui, operuojama ir kas ankstyvesniam amžiuje. Pacientui individualiai parenkama tinkamiausia operacija. Priklausomai nuo pakitimų gali būti operuojami tik viršutiniai, tik apatiniai arba kartu ir viršutiniai, ir apatiniai. Įprastai operuojama ir kairėje, ir dešinėje, kad išsaugoti simetriškumą. Jeigu vokai yra pasmukę dėl užkritusių antakių, atliekamas endoskopinis antakių pakėlimas.

Patinę paakiai  gali būti dėl skydliaukės ar inkstų ligų. Kartais esant alergijai, patinsta ir vokai. Jeigu yra “sausų akių” sindromo požymių, prieš operaciją tikslinga akių gydytojo konsultacija. Kartais nerekomenduojama  operuoti, jei yra skydliaukės ligos, “sausų akių” sindromas, Graves liga, labai aukštas ir sunkiai valdomas kraujospūdis, gliaukoma. Jei sergate viena iš šių ligų, atvykę konsultacijai, iš karto perspėkite gydytoją.

Viršutinio  akies voko  pakėlimo operacija  atliekama  vietinėje nejautroje, t.y. „apšaldant“ – suleidžiant plona adatėle nuskausminančių vaistų į operuojamą sritį. Todėl pacientai gali jaustis ramūs, nes  narkozė nereikalinga. Operacijos trukmė yra mažesnė, nei 1 valanda.

Pašalinamas  odos perteklius (apibrėžtas punktyrine linija), riebaliniai maišeliai (gelsvi), o esant reikalui sutvirtinami  raumenys. Likę šios srities audiniai tampa standesni.

Siūlės vietą parenku natūralioj voko vagelėje, todėl po operacijos randelis dažniausiai nepastebimas. Operacijos pabaigoje užklijuojami nedideli  (6 milimetrų pločio) pleistriukai. Ši operacija yra ganėtinai saugi ir paprasta.

Kokie plastikos chirurgo  Ryčio Norkaus operacijos niuansai išskirtiniai?

  1. Pašalinamas ne tik odos, riebalų perteklius, bet neretai ir išsitampiusio raumens perteklius, po ko rezultatas būna ilgalaikiškesnis.
  2. Kruopšti ir kiek ilgesnė operavimo ir kraujavimo stabdymo technika, kuri padeda išvengti ilgalaikių mėlynių, o patinimas paprastai būna labai trumpai. Didelių mėlynių atsiradimas ilgam užspaustų limtakius, o tai sąlygotų limfos (audinių skysčio) apsunkintą nutekėjimą ir ilgalaikį patinimą, prastesnį galutinį rezultatą.
  3.  Randas dažniausiai paslepiamas voko klostėje ir nebūna aukštoje matomoje zonoje.
  4. Naudojama speciali pleistriukų uždėjimo technika, dėl ko nereikia siūlių mazgų pjūvio galuose. Tokiu būdu nelieka randelių nuo mazgų labiausiai matomose vietose.

Jei yra odos perteklius, pjūvis ( pažymėtas mėlyna punktyrine linija) atliekamas šalia apatinių blakstienų linijos. Odos perteklius  pašalinamas. Pertekliniai riebaliniai maišeliai pašalinami arba perskirstomi. Kabantys raumenys yra sutvirtinami.

Operacijos pabaigoje odos pjūvis užsiuvamas. Netirpstančių siūlių traukimas prie pat apatinio voko blakstienų yra ganėtinai nemalonus ir gali praplėsti pjūvį. Todėl neretai apatinių vokų korekcijai gyd. Rytis Norkus naudoja tirpstančius siūlus, kurių nebūtina šalinti.

Jei apatinio voko oda nėra labai raukšlėta, o yra padidinti tik riebaliniai maišeliai, tokiu atveju pjūvis atliekamas vidinėj voko pusėje (randelis iš vis nebus matomas).

Kadangi per operaciją labai kruopščiai sustabdau kraujavimą ir pasirūpinu tinkamom pooperacinėmis priemonėmis, po operacijos mėlynės apie akis retai kada išbūna ilgiau  7 dienų. Jeigu mėlynės būtų ilgiau, į darbą galėsite grįžti užmaskavę jas pudra. Saikingas patinimas užtrunka ilgiau, tačiau didžioji patinimo dalis atslūgsta per 1 sav. Kelias dienas gali ašaroti akys. Kartais kelias savaites nuo operacijos džiūna akys, tačiau specialūs tepalai išspręs šią problemą.

Pacientai  praėjus valandai po operacijos išvyksta namo, tačiau vairuoti nepatartina.  Negalima lenkti žemyn galvos ir kelti sunkų svorį 1 savaitę, kad išvengti kraujavimo rizikos. 1-2 savaites patartina nešioti akinius nuo saulės esant aktyviai saulei ar gausiai prisnigus, nes akys gali būti jautrokos. Be to tai padeda užmaskuoti mėlynes. 1 savaitę nerekomenduojama nešioti linzių. Į darbą galėsite grįžti maždaug po 1 sav. nuo operacijos. Siūlai ištraukiami po 6-7 d. Po siūlų ištraukimo kitą dieną galėsite eiti į darbą.

Operacijai naudoju  siūlus, kurie  lengvai slysta per odą, kas palengvina jų ištraukimą.

Po  operacijos nerekomeduoju pusę metų degintis saulėje užsimerkus, kad neišryškėtų randai. Savaitę po operacijos negalima nešioti kontaktinių lęšių.

Odą susiuvu ypač plonu siūlu, todėl randelis per pusmetį išblykšta ir yra nepastebimas. Be to pjūvio randeliai dažnai yra  pasislėpę natūraliame įdubime. Dėl šių priežasčių nežinantys apie operaciją nepastebės pjūvių sričių. Operacijos kosmetinis efektas išlieka nemažiau dešimtmečio ir retai kada prireikia pakartotinės operacijos.

Antakių pakėlimas yra žymiai brangesnis, nei vokų plastika;  dalis chirurgų  aktyviai siūlo antakių pakėlimą. Atliekant vokų plastiką retai kada reikia atlikti ir antakių pakėlimą. Ar reikia antakių pakėlimo, įvertinu atsižvelgdamas į antakio padėtį akiduobės kaulinio krašto atžvilgiu, bei parodau ir paaiškinu pacientei atskaitos ribas. Tai įvertinama per konsultaciją, tačiau dažniausiai pakanka įvertinti atsiųstą nuotrauką. Antakių pakėlimas ne visada atliekamas simetriškai, neretai sukelia kaktos užtirpimą. Jei antakių pakėlimas nereikalingas, atlikus šią operaciją, dažni atvejai, kai pacientės  visą laiką atrodo nustebusios ir išsigandusios dėl per daug užkeltų antakių. Beto vokų operacijai pakanka vietinės nejautros. Gi antakių pakėlimas atliekamas narkozėje ar intraveninėje nejautroje.

Dalis gydytojų bijodami per daug išpjauti, pašalina per mažai audinių. Tokiu atveju pakartoti operaciją tenka jau per 1-2 metus. Esu įvaldęs operacinę techniką, kai nusibrėžiu ne kiek išpjauti, o kiek palikti voko audinių. Taip žymiai tiksliau ir simetriškiau atliekama operacija (“nei per daug, nei per mažai”).  Kokybiškai atlikus operaciją, paprastai efektas išlieka visam gyvenimui.

Ši operacija kompensuojama (arba nemokama), jei yra rimtos indikacijos dėl regėjimo, pavyzdžiui užkritęs vokas dengia daugiau, nei pusę akies vyzdžio. Tokį pusės akies vidurio  uždengimą gali įvertinti ir pats pacientas.  Tačiau pacientai turėtų žinoti, kad regėjimui trukdo užkritusi oda, bet netrukdo  riebalinės išvaržos. Todėl ligoninėse, kur atliekamos vokų operacijos dėl trukdymo matymui, neretai nėra šalinami viršutinių vokų riebaliniai maišeliai, dėl ko lieka iškilimai. Beto neretai odos perteklius, atliekant kompensuojamą operaciją šalinamas rezervuotai, kas jau nebetrukdo regėjimui, tačiau galutinis estetinis rezultatas netenkina pacienčių ir nėra visam gyvenimui. Taip pat neretai paliekamas nesumažintas išsitampęs raumuo. Todėl tenka nemažai peroperuoti pacienčių, kurioms atliktos kompensuojamos operacijos kitose ligoninėse, nes net ir esant pagerėjusiai išvaizdai, pacientės pageidauja pilnaverčio estetinio rezultato.  Ne plastikos chirurgai naudoja kitokią susiuvimo techniką, dėl ko atliekama net apie 40 siūlių  ir siūles tenka šalinti tik po 10 dienų.  Tiek daug ir ilgai laikomų siūlių palieka ryškesnius randelius visam gyvenimui, visų jų ištraukimas yra ganėtinai ilga ir nemaloni procedūra. Gi plastikos chirurgai paprastai naudoja vieną ištisinę siūlę, kuria siuvama po oda.

Atliekant estetinę vokų pakėlimo plastinę operaciją Rytis Norkus visada pašalina ir riebalinius maišelius, odos pašalinimą suplanuoja optimaliai, kas suteikia pilnavertį estetinį rezultatą po operacijos ir padeda išvengti pakartotinų korekcijų.