Krūtų implantai

 

Krūtų implantai (toliau KI) yra labai įvairių dydžių, formų, kokybių . Pavyzdžiui vien Mentor siūlo apie 600 įvairių modelių.

 

Implanto paviršių sudaro tvirtas silikoninis apvalkalas. Pagal vidinį turinį implantai (toliau IM) skirstomi į silikoninio gelio, fiziologinius ir hidrogelinius. Fiziologiniai implantai (užpildyti NaCl tirpalu,t.y. vandeniu su druska) linkę "subėgti" į šonus atsigulus ar į apačią stovint, "teliūškuoti". Beto per 5 metus  iki 10 % skiedinio išbėga ir tokiu būdu sumažėja implanto tūris ir krūtinės dydis. Fiziologiniu skysčiu implantas užpidomas operacijos metu per ventilį. Ši ventilio vieta yra susilpninta ir todėl turi didesnę plyšimo tikimybę, nei silikoniniai implantai. Todėl iziologinius implantus keisti reikia anksčiau , nei silikoninius. Kiek patogiau atlikti mamografiją esant fiziologniams implantams, tačiau specialių projekcijų pagalba radiolgai šį tyrimą atlieka ir esant silikoniniams implantams. Beto iki 40-45 m. ir nerekomenduojama atlikinėti mamografijų. Silikoniniai implantai yra lengvesni, minkštesni, natūraliau čiuopiasi. Lieknesnėms pacientėms fiziologiniai implantai labiau linkę sukelti matomą raukšlėjimąsi. Beje  fiziologiniu skyčiu  užpildyti implantai , būdami sunkesni už silikoninius, kur kas  dažniau pasmunka su krūtimi žemyn ,kas pablogina estetinį vaizdą. Implanto plyšimų tikimybe yra 2 proc. per 5 metus. Taip fiziologinis skystis lengvai išsivaikšto, nepakenkdamas. Tiesa, šiuolaikinis silikonas plyšęs lieka vietoje. Tačiau ir vienu, ir kitu atveju reikia keisti implantus. Silikoninius - kiek skubiau. Kai implantai neplyšta (t.y. likusiais 98 proc. atvejų) žymiai geresni yra silikoniniai. Taigi tik 2 proc. pacienčių įgyja nežymius privalumus . Dėl šių priežasčių silikoniniai implantai yra žymiai populiaresni. Ištyrus  tūkstančius pacienčių nustatyta, kad ir fiziologiniai, ir silikoniniai nesukelia vėžio. Padidintą riziką gali sukelti tik implanto apvalkalo savybės, pvz. tekstūrinis.

 

  Hidrogelinius implantus renkasi moterys nenorinčios nei fiziologinių, nei silikoninių implantų ("natūralistės"). Šiuo atveju - tai lyg tarpinis variantas. Skirtingai nuo teliuškuojančių fiziologinių - jie yra standesni, skirtingai nuo silikoninių - hidrogelis yra natūrali medžiaga ir paprastai peršviečiama darant krūties mamografiją. Gi silikoniniai implantai nepraleidžia rentgeno spindulių iš priekio darant nuotraukas, todėl atliekamos kitokių projekcijų nuotraukos. Hidrogelinių implantų apvalkalas yra labai elastingas, todėl pakanka mažesnio pjūvio jų įsodinimui. Hidrogelinių implantų gamyba yra sudėtingesnė ir brangesnė, todėl nedaug kompanijų juos gamina.  Jeigu plyšta šis  implantas, hidrogelis skyla į vandenį ir nekenksmingai "išsivaikšto". Tuo tarpu plyšus silikoniniam implantui, reikia neatideliotinai operuoti. Be daugybės privalumų hidrogeliniai implantų trūkumas - kartais truputį didesnė raukšlėjimosi tikimybė. Prancūzų Arion korporacija yra garsiausia hidrogelinių implantų gamintoja, tačiau šie implantai nėra paplitę. 

 

Pagal formą implantai skirstomi į apvalius ir anatominius.

 

 

 

 

 Apvalūs implantai yra vienodo storio viršutiniame ir apatiniame poliuose, o labiausiai iškilę pačiame viduryje. Apvalus krūtų implantas
Anatominiai, lašo formos Anatominių implantų viršutinė dalis yra siauresnė, nei apatinė dalis (projekcija).
Apvalus implantas viršutinę krūtinės dalį išgaubia labiau, nei anatominis.
Anatominis implantas, būdamas viršuje siauresniu, labiau paryškina apatinę krūtų dalį.

 

Anatominių (dar vadinamų"lašo" formos) implantų plotis ir aukštis gali skirtis. Lieknoms aukštoms moterims Rytis Norkus rekomenduoja anatominius implantus didesnio aukščio, nei pločio. Jei moteris yra nedidelio ūgio, bet platoka, tokiu atveju labiau linkstama prie plataus, bet neaukšto implanto. Merginoms,  nepageidaujančioms labai didelės D,E  krūtinės, geras pasirinkimas yra apvalūs implantai. Vyresnėms moterims (~40 m ir daugiau), ypač pageidaujančioms ne mažesnės, nei D dydžio krūtinės, patrauklesni yra anatominiai implantai. Pasisukus apvaliems implantams, jie visiteik išlieka tokioje pačioje pozicijoje. Gi pasisukę anatominiai implantai suteiktų nenatūralų vaizdą, pvz. pilniausiam apatinima poliui paisukus į šoną. Laimei pasisukimai yra reti (mažiau nei 2 proc. moterų) ir tai įvyksta paprastai vienoje krūtyje. Pasisukimo tikimybė yra didesnė, jei iki operacijos buvo pilnas B ar C dydis, nei buvus O ar A dydžiui.

 

Apvalūs implantai turi vienodą plotį ir aukštį. Pavaizduotas implantas  yra tekstūriniu paviršiumi. Apvalus silikoninis

 

 Implantų dydžiai. Didesni implantai (D dydžio ir didesni laikui bėgant visada pasmunka). Taip pat labai dideli implantai (pvz. E dydžio)  neretai sukelia nugaros skausmus dėl didelio svorio.

 

KI gaminami tekstūriniu (žr. 3 pav.) arba lygiu paviršiumi. Tekstūrinis apvalkalas kiek rečiau sukelia komplikaciją - tempiančios kapsulės formavimąsi aplink implantą, jei jis sodinamas po liauka. Bet implantus sodinant po raumeniu (kas beveik ir visada atliekama) kapsulės formavimosi dažnio  skirtumas tarp lygaus ir tekstūrinio yra labai nežymus. Tačiau lygaus paviršiaus implantas rečiau čiuopiasi nei tekstūrinis. Šiuolaikiniai lygūs implantai  rečiau linkę raukšlėtis, angl.  riplingas (t.y.  čiuopiasi implanto viena ar daugiau raukšlių, ar net ir tie susiraukšlėjimai matomi), nei tekstūriniai. Riplingas žymiai dažniau būna lieknoms moterims. Apvalūs implantai neturi suviežėjimo rizikos. Dėl minėtų priežasčių renkantis apvalius implantus, Rytis Norkus paprastai rekomenduoja lygų paviršių. 

   Apvalūs implantai gaminami lygiu arba tekstūriniu paviršiumi. Tačiau visų firmų anatominai implantai gaminami tik tekstūriniu paviršiumi, kad, būdami mažiau slidūs, geriau priaugtų prie aplinkinių audinių ir taip sumažėtų jų pasisukimo tikimybė. Nes pasisukus anatominiam implantui, pilniausias apatinis polius gali pakilti aukščiau ir į šoną. Daug ir aktyviai sportuoti rankomis po operacijos  besiruošiančioms moterims, geriau nesirinkti anatominių implantų dėl galimo pasisukimo susitraukinėjant didžiąjam krūtinės raumeniui.  Tai yra galimi anatominių implantų  trūkumai, lyginant su apvaliais.

 

KI kokybė. Kadangi IM yra sąlyginai nemaži, implantuojami daugeliui metų, tai juos parenku tik aukščiausios kokybės, nemažindamas operacijos savikainos pigiais implantais. Pasaulyje jau 40 metų, nežiūrint aukščiausių kainų, lyderiauja (užima pirmą vietą pagal pardavimus ir kokybę) pasaulinė firma Mentor. Gydytojų ir pacienčių atsiliepimai apie juos yra patys geriausi. Mentor yra vieninteliai gamintojai pasaulyje kiekivieno implanto kokybę tikrinantys kompiuterizuotai, o ne akies kontrolėje.  Jiems suteikiama  viso gyvenimo arba 10 metų garantija nuo plyšimo (nemokamai pateikiami nauji), o per pirmus 10 metų kompensuoja ir galimos operacinės korekcijos išlaidas šiuo atveju. Beto Mentor gamintojai vieninteliai pasaulyje papildomai suteikia garantiją ir nuo dvigubos kapsulės kontraktūros (susiaurėjimo), ir nuo seromos (audinių skysčio) kaupimosi aplink implantą. Renkantis  kitų firmų implantus, peroperavimo kainą gamintojai nekompensuoja arba kompensavimo laikotarpis tėra 1 metai, o per 10 metų už garantiją gali tekti mokėti 400-500 EUR. Todėl prieš renkantis kitų firmų implantus, ypač kai operacija yra pigesnė, pacientės turėtų pasidomėti dėl korekcinių operacijų kompensavimo laikotarpio, ar nereikės papildomai mokėti už garantiją (kapsulės kontraktūros ir kt.). 

 

Ištyrus dešimtis tūkstančių pacienčių, paskaičiuota, kad geriausi implantai keleriopai rečiau plyšta, rečiau aplink juos susidaro kapsulės. Tokie tyrimai užtrunka ne mažiau, nei 5-10 metų. Todėl jų dėka ženkliai sumažėja pakartotinos operacijos ir naujos narkozės poreikis, o  kartu ir papildomos išlaidos, laikas ir pan.  Beje didžiausioj plastinės chirurgijos erdvėje - JAV, kur galioja žymiai griežtesni farmaciniai reikalavimai nei Europoje, jau ne vieną dešimtmetį  FDA ( liet. JAV maisto ir vaistų administracija) registravo naudojimui tik tris gamintojus(Mentor, Natrelle,Sientra). Kitų gamintojų implantai yra uždrausti naudojimui JAV arba kad nepateikia bent 5 metų  pooperacinių tyrimų rezultatų ( o kodėl nepateikia?), arba  kad tie rezultatai įrodo tų implantų nesaugumą. Jei privati  klinika teigia, kad  kiti jų naudojami KI yra patvirtinti FDA ir naudojami JAV - tai  nėra tiesa, ką Jūs nesunkiai galite patikrinti google angliškuose šaltiniuose. A

 

Daug ką pasako ir tai, kad Mentor korporaciją įsigijo pagal dydį pasaulyje Nr.1 vaistų ir biotechnologijų korporacija: Johnson&Johnson. Tai gamintojui suteikė galimybę prieiti prie pačių moderniausių biotechnologijų, milijardinių resursų investicijoms ir dar labiau ištobulinti implantus.

 

Dar gaminami poliuretaniniai implantai (Polytech). Šie implantai ryškiau įauga į aplinkinius audinius, todėl kai kuriais atvejais turi kiek mažesnę tendenciją pasmukti. Tačiau, kai tenka poliuretaninius  keisti, tai tampa dideliu trūkumu - tenka kartu šalinti ir aplinkinių žmogaus audinių (raumenų, krūties liaukos) į kuriuos giliai peraugę implantų atskilusios paviršinės dalelytės. Taip gali būti pašalinta dalis raumenų, o dar daugiau pavojų kyla, kai šalinami peraugę audiniai šalia plaučių. Nuo šių implantų paviršiaus atskyla poliuretano dalelės, kurios pelėms sukelia sarkomą (vėžį). Todėl nuo 1992 m. poliuretaniniai  implantai yra uždrausti JAV ir Kanadoje, kol nebus pateikta įrodymų, kad jie yra saugūs žmonėms. Dėl šių priežasčių Rytis Norkus vienas iš nedaugelio Lietuvos plastikos chirurgų niekada nenaudojo ir nenaudos Polytech implantų.  Beto dėl ankstyvo priaugimo neretai šie implantai nespėja po operacijos pasmukti į deramą padėtį, todėl dažniau reikalingi ankstyvi peroperavimai, nei naudojant įprastus implantus. Be to 15-a Australijos medicinos mokslininkų tyrė 2007-2016 auglių atvejus po krūtų didinimo ir paskaičiavo, kad suviežėjimo rizika yra labai maža, tačiau naudojant poliuretaninius implantus ši rizika yra 1085 proc. didesnė, nei naudojant tekstūrinius Mentor Silitex implantus. Visai lygiu paviršiumi implantai neturi jokios įtakos vėžio atsiradimui. 

 

Dažnai nauji vieni implantų gamintojai marketinguoja labai didelį jų paslankumą, kiti atvirkščiai -  visišką jų nejudrumą, taip nutylėdami apie priešingų savybių nebuvimą. Tačiau, kaip ir daug kur gyvenime, geriausia - aukso vidurys.  

 

Prieš pusę metų Europoje atsirado naujai įkurtos  firmos palengvinti krūtų implantatai B-lite. Skamba gražiai, tačiau niekas nežino, ar po 5 metų neprasidės komplikacijos, ar jie ilgaamžiai. Ši firma savo apvalkalo nėra sukūrusi, o naudojami Polytech implantų firmos ankstesnės kartos apvalkalą (pati Polytech  firma šio apvalkalo seniai nebenaudoja savo gaminiams). 2017 m duomenimis šių implantų pasaulyje tėra parduota 2000, kai tuo tarpu kitų korporacijų - milijonai. Beje patys implantų gamintojai savo oficialiame tinklapyje, teigia, kad patys tyrė tik 50 pacienčių ir tik 6 mėnesius, o vertinta tik ar patenkintos pacientės, nepateikiant duomenų apie komplikacijas. Ar galima lyginti su Mentor virš 40 tūkstančių pacienčių tirtų daugiau nei 10 metų nepriklausomų šimtų chirurgų? Beje palengvintų implantų gamintojai nieko nekalba paie  pinigines kompensacijas korekcijų atveju, kas ekspertams taip pat kelia didelių abejonių dėl kokybės ir patikimumo. Jei masiškai prasidės komplikacijos, ar kompanija kompensuos implantų ir korekcijos kainą? Todėl pacientės sutikdamos dėtis implantus, kurie rinkoje neišbuvę bent 15 metų, labai rizikuoja ne tik dėl komplikacijų, bet ir dėl kompensacijos. 

 

Pagal gydytojų atsiliepimus Motiva implantai kol kas neišsiskiria dažnesniais plyšimais ar kontraktūromis, bet nėra žinoma jų patikimumas praėjus daugiau, nei 7 metams nuo operacijos. 

 

Gi Europoje atsiranda vis naujų gamintojų, kurie aktyvios rinkodaros bei  skambių apibūdinimų dėka įeina į rinką, tačiau dažni atvejai, kad po kažkiek metų, prasidėjus rimtoms komplikacijoms, gamyba nutraukiama, pažadėtos garantijos dingsta. Panašiai atsitiko su ne per seniausiai Lietuvoje kaip naujos kartos populiarintais Cereform / Cereplas implantais. Po kelių metų kilo tarptautinis skandalas, paaiškėjus, kad šie implantai nesteriliai pagaminti. Buvo stabdomas šių implantų platinimas, kai kuriose šalyse pacientėms rekomenduota anksčiau atvykti juos pasikeisti į kokybiškus. Todėl pacientės anksčiau turėjo juos keistis patirdamos nemažų papildomų išlaidų, narkozę, nežiūrint , kad pirminė operacija buvo keliais šimtais eurų pigesnė, nei būtų kainavę su  kokybiškais implantais.

 

Kur gaminami krūtų implantai? Mentor (JAV korporacija) gaminami JAV, Olandijoje, Arion (prancūzų korporacija) gaminami Prancūzijoje, Motiva (Kosta Rikos korporacija) gaminami Kosta Rikoje.

  

Krūtų implantų kaina priklauso nuo formos (anatominiai brangesni, nei apvalūs), užpildo (silikoniniai ir hidrogeliniai yra ženkliai brangesni, nei fiziologiniai), kokybės bei patikimumo (Mentor, Arion  labiausiai vertinami, nes sukelia mažiausiai komplikacijų). Mentor implantai yra brangiausi pasaulyje, todėl mažai klinikų Lietuvoje siūlo juos.  Paprastai yra nurodoma bendra paslaugos (dviejų implantų ir operacijos) kaina.

 

 Taigi kokius implantus man rinktis?

 

Konsultacijos metu atsižvelgęs Jūsų proporcijas, sudėjimą, krūtų plotį, dydį bei formą, pageidavimus, plastikos chirurgas Rytis Norkus individualiai pasiūlo tinkamiausio dydžio, formos ir konsistencijos implantus. Gydytojas pacientėms  rekomenduoju kokybiškus ir saugius, laiko patikrintus  implantus, kurie ne mažiau, nei 40 metų rinkoje. 

Labai dažnai gydytojui R. Norkui tenka susidūrti, kai pacientės, pasisikaičiusios forumuose arba pasiklausę draugių, atvyksta prašydamos konkretaus dydžio implantų. Tačiau visiškai neatsižvelgia ar draugės yra tokio pačio pločio krūtinės, panašaus ūgio, ar tokio pat storio riebalinis sluoksnis, ar iki operacijos buvo vienodo dydžio krūtinės, ar prieš operaciją buvo nusmukimas. Tai labai daug kintamųjų, kurias gydytojas būtinai įvertina, daug laiko skiria pokalbiui išsiaiškinti ko pacientė nori ir ko nenori. Ir tik tada bendru sutarimu priimamas  sprendimas. Tokio pat tūrio implantas vienai gali suformuoti B dydžio, o kitai - D dydžio krūtinę.

 

Norėdamos įsitikinti implantų saugumu ir patikimumu, konsultacijos metu klauskite chirurgo ar siūlomiems implantams gamintojas suteikia garantiją (nemokamiems naujiems implantams ir kompensuojamai operacijai, jei prireiktų korekcijos) ir ar už šią garantiją reikia mokėti. Atvykite į konsultaciją Kaune arba pasiteiraukite telefonu, el. paštu. 

 

 Apie pačią operaciją, pooperacinį laikotarpį, realių pacienčių nuotraukų galite  pamatyti  čia.

 

                                                                                  kainos

                                                                             

                                                             

© Rytis Norkus, Kaunas