Lytinių lūpų korekcija

Dažnai didžiosios lytinės lūpos pridengia mažąsias. Tačiau kartais mažosios būna ryškiai padidėję. Tai gali būti įgimta ar išsivystyti vėlesniame amžiuje. Tokiu atveju neretai moteris jaučia diskomfortą sportuojant, dėvint aptemtus rūbus, padidėja iššutimai, ypač aptemptuose apatiniuose rūbuose, atsiranda higienos problemų, gali būti skausmingas lytinis aktas, trukdo sėdint, vaikštant ar važiuojant dviračiu. Moteris vengia dėvėti bikini, kartais drovisi apsinuoginti sporto klubų persirengimo kambariuose, dušuose, gali iškilti įvairių problemų lytiniame gyvenime. Tačiau neretai tai sukelia vien estetinį diskomfortą. Būna, kad per didelės lytinės lūpos visiškai netrukdo – tada, aišku, operuoti nėra poreikio.

AKTUALŪS ANATOMIJOS YPATUMAI

Svarbūs operacijai anatomijos ypatumai ir orientyrai. Matomos ryškiai padidėjusios mažosios LL.

Mažųjų lytinių lūpų (toliau -LL)  korekcija, kai atliekama mažinimo plastinė operacija, yra  nesudėtingas, greitas ir efektyvus problemos sprendimo būdas. Paprastai gydytojai tai rekomenduoja, jei ši problema moteriai trukdo, o lytinės lūpos yra 1-2 cm per didelės neištemptoje padėtyje ar 5 centimetrais – jas patempus. Kartu atliekamas ne tik mažinimas, bet ir formos korekcija. Operuoti galima ir negimdžiusias, bet ateityje planuojančias.

OPERACIJŲ BŪDAI

Yra ne vienas operacijos būdas, kai yra didelės lytinės lūpos (išilginis nupjovimas, trikampių šalinimas ir kt.).

1. IŠILGINIS NUPJOVIMAS

Vis dar labai paplitęs išilginis odos pertekliaus nupjovimas ir susiuvimas (“apipjaustymas”, “amputacija”). Punktyrine linija pažymėtos pjūvių sritys, o nupjaunama dalis pažymėta taškeliais.

Minėtoji  technika (angl. trimming, amputation) greitesnė, paprastesnė, tačiau per visą lūpos briauną lieka išilginis randas, kuris dažnai  būna iškreipto jautrumo (ar beveik išnykę, ar nenormaliai dirglu). Piešinyje siūlės pažymėtos juodai, o randai – raudonai.   Randas neišskiria įprasto sekreto, o, būdamas neelastingas, yra beveik netamprus, kas kartais apsunkina lytinius santykius, sukelia iššutimus, LL plyšimus gimdymo metu. Atsiranda ir nelygumai, pigmentacijos skirtumai. Todėl šios operacijos technikos nenaudoju.

Taip pat pacientės turėtų įvairių nudeginimų (tame tarpe ir lazeriu), nes išdeginti audiniai blogiau gyja, palieka maudžiančius randus, keičia spalvą. Lytinių lūpų standinimas lazeriu suteikia  suteikia tik nežymų efektą,  procedūra kartojama ir, galų gale, pacientė atvyksta ten kur atliekamos operacijos.

2. TRIKAMPIŲ PAŠALINIMAS (gyd. Ryčio Norkaus naudojamas operacijos metodas)

Funkciškai žymiai  geresnis ir estetiškesnis yra trikampio formos LL pertekliaus pašalinimas (“V” formos pjūvis, angl. wedge excision ). Punktyru žymėtos pjūvių linijos, o taškeliais – pašalinamos odos plotas. Beje po šiais odos trikampiais esančių audinių nešalinu, nes tada išlieka geresnis jautrumas, būna mažesnis randėjimas, geresnė kraujotaka. Net ir išpjovus šiuos trikampius, išlieka pakankamas lūpų dydis, kuriomis pridengimas lytinis plyšys.

Operacinius pjūvius parenku kuo toliau nuo klitorio, šlaplės, makšties, kad nebūtų sutrikdyta šių organų funkcija.

Po to viršutinė audinių  dalis (A) susiuvama su apatine (B) tirpiais siūlais, kurių nereikės vėliau išimti. Išilgai lytinės lūpos  lieka ne randinis, o pilnavertis, įprastas audinys. Operacijos randelis yra trumpas, skersinis, pasislepia  natūraliame plyšyje ir pastebimas nebent tik labai įgudusiai specialisto akiai. Mažosios lūpos susiglaudžia ir tuo pačiu išlieka elastingomis. Pacientėms parenku tik šią pažangią operacinę techniką. V (trikampio) formos operacija trunka ~60-90 minučių, kai tuo tarpu išilginis nupjovimas atliekamas per  5 minutes. Operacija netrumpai užtrunka, kadangi siuvu taip, kad dauguma mazgelių liktų po oda ir nebadytų (ypač netoli klitorio ir makšties prieangio srityse, kur yra ypač jautru). Tik keli mazgeliai, kol ištirps, gali kiek badyti link didžiosios lytinės lūpos. Papildomai laiko užima ir siuvimo ypatumai, kad kuo tolygiau būtų susiūti abu pjūviai. Siuvimui naudoju tvirtus, bet ypač plonus siūlus, kad neliktų randelių nuo siūlų. Toks susiuvimas reikalauja didelio kruopštumo ir kantrybės.

Neretai būna padidėjęs, raukšlėtas priekiau klitorio esantis odos “gaubtuvas”(angl. prepuce of clitoris). “Gaubtuvas”- tai raukšlėta odelė esanti priekiau nuo klitorio tarp dydžiųjų lytinių lūpų. Pacientei pageidaujant su mažųjų lytinių lūpų korekcija gali būti mažinimas ir šis gaubtuvas, pratęsiant pjūvius giliai klostėje prie pat didžiosios lytinės lūpos, todėl šios srities pjūvio randelis nėra matomas. Gaubtuvo randelio nematotumą sąlygoja ir tai, kad gaubtuvo pjūvį kruopščiai siuvu siūle po oda, be mazgų ar skersinių siūlių išorėje.  Atliekant ir gaubtuvo sumažinimą  kartais būna gražesnė ir vientisesnė susiuvimo zona, nes nelieka ryškesnio audinių pertekliaus iškilimo priekiau nuo randelio. Pats klitoris nėra operuojamas. Ar patartina mažinti  gaubtuvą, įvertinu per konsultaciją ar apžiūra, atsižvelgęs  į gaubtuvo santykį su didžiosiomis lytinėmis lūpomis, didžiųjų lytinių lūpų elastingumą, kas svarbu tos srities pridengimui po operacijos.  Operacijos planas ir poreikiai  visada aptariami ir suderinami su paciente. Jei sergate grybeline infekcija – perspėkite gydytoją, kad būtų parinkti tinkami vaistai profilaktikai.

KLITORIO UŽSMUKIMO PANAIKINIMAS

Atitraukus viršutinę lytinių lūpų dalį (gaubtuvą), dažniausiai atsidengia ir klitoris. Tačiau 22 proc. atvejų klitoris bent dalinai yra nepajudinamai pridengtas audinių. Šiuo atveju įprastas gaubtuvo šalinimas iš šonų nebepadės, todėl atlieku klitorį uždengusių audinių vietinį atidengimą priekyje. Tai nėra paprasta operacija, todėl Lietuvoje jos beveik niekas neatlieka. Kol kas nėra ištirta, ar vietinė klitorio atidengimo  operacija pagerina orgazmą. Ši operacija yra reta,  nėra įprasta lytinių lūpų mažinimo operacijos dalis ir atliekama tik pageidaujant pačiai pacientei.

 

KAINA

Kaina priklauso ar mažinamos tik mažosios lytinės lūpos, ar kartu atliekama ir klitorio gaubtuvo plastika. Kai kurias atvejais kainą nežymiai padidina intraveninės nejautros pasirinkimas. Kainų ribas galite pamatyti tinklapyje pateiktame kainoraštyje

Jei sergate makšties pūsleline ar grybeliu, yra iškritusi gimda,  šlapimo nelaikymas, tai operaciją geriau atidėti. Jeigu rūkote – prieš operaciją pageidautina mesti, kad pagerėtų gijimas. Nepilnametėms tokia operacija gali būti atliekama tik turint bent vieno iš tėvų raštišką sutikimą.

Dažniausiai operuoju vietinėje apšaldančioje nejautroje (operuojamoje srityje suleidus nuskausminančių vaistų), prieš operaciją palatoje skiriant nuo skausmo ir raminančių vaistų (pacientė sąmoninga). Ši kombinacija padeda išvengti narkozės, ko pageidauja dauguma pacienčių. Tačiau iš anksto pageidaujant gali būti operuojama intraveninėje ( tai yra nepilnai užmigdant), spinalinėje (nepopuliaru, nes daug valandų po operacijos pacientės negali valdyti kojų) arba visiškoje narkozėje. Pasitarusi su gydytoju, pacientė gali pasirinkti nuskausminimo būdą. Gydytojui visos operacijos metu nuo pat patekimo į operacinę asistuoja  slaugytoja, atsakinga už instrumentų paruošimą ir pateikimą.  Dažniausiai  pacientė tą pačią dieną išleidžiama į namus. Jei taikoma vietinė nejautra, jau po valandos pacientė gali išvykti namo. Jei pacientė po  operacijos planuoja vairuoti tą pačią dieną, raminančių vaistų skirti negalima.

Kaip ir po kiekvienos operacijos galimos įprastos komplikacijos: labai retai pjūvio infekcija (tarpvietėje visada yra padidinta bakterijų koncentracija), pakraujavimas. Po operacijos lūpos gali būti neidealiai simetriškos (nei vienas gydytojas negarantuos absoliučios simetrijos), tačiau tai yra praktiškai nepastebima. Net ir prieš operaciją nebūna absoliutaus simetriškumo. Kartais moterys operuojamos, kad lūpos būtų  vienodesnės.

Operacijos rezultatai matomi iš karto, tačiau patinimas gali išlikti kelis mėnesius laiko. Skausmas gali būti iki kelių dienų, tačiau jį dažnai apmalšina nuskausminantys vaistai. Susiuvu tirpstančiais siūlais, todėl pacientėms nereikia atvykti siūlų ištraukimui, kas ypač patogu atvykstančioms iš užsienio ar tolimų Lietuvos vietovių, nes nebūtina pasirodyti pooperacinei apžiūrai – pakanka įteiktos atmintinės su išsamiomis rekomendacijomis po operacijos ir galimybės palaikyti kontaktą telefonu ar el. paštu.

Į ofisinį darbą galėsite grįžti po 2-4 dienų. Rekomenduojamas  2 paras namų rėžimas. Ilgesnis, nei 2 paros gulėjimo rėžimas trukdo patinimo “išsivaikščiojimui”, kas savo ruožtu skatintų pjūvio išsiskyrimą.  Po operacijos negalimi tempimo pratimai, bėgimas, dviračio minimas 5 savaites, lytinius santykius galima atnaujinti po 6 savaičių, didesnio fizinio krūvio venkite 2-3 sav.  Komplikacijų išvengimui labai svarbi yra pooperacinė kontrolė ir priežiūra (pačios pacientės), apie kurią išsamiai papasakoju  po operacijos. Po operacijos kelias savaites nedėvėkite aptemptų kelnių, džinsų. Gydytojo rekomendacijų neklausimas gali paskatinti pjūvio prasiskyrimą.

Sėkmingai atlikta operacija  turi labai daug prasmių moteriai: ir lytiniame gyvenime, ir gimdant, ir higienoje, sporte, estetikoje, neretais atvejais ir šlapinantis. Todėl pacientėms verčiau  rinktis ne kliniką su gražiu interjeru ar gerai išvystytu marketingu, o gydytoją, kuris labai gerai išmano operacinės technikos niuansus ir kruopščiai atlieka savo darbą.

Skristi galima po 3 parų nuo operacijos, juolab kad nereikia šalinti tirpstančių siūlių. Siuvu keliais sluoksniais vėliau ištirpstančiais plonais siūlais, kas užtikrina 4 kartus tvirtesnę siūlę ir leidžia anksti saugiai judėti.