Nosies plastinė operacija

Nosis yra centrinė veido figūra, todėl ypač svarbi veido harmonijai. Nosies plastinė operacija (gr. rinoplastika) yra viena sudėtingesnių estetinėje chirurgijoje, kadangi:

  1. Korekcija atliekama net trijose dimencijose – ilgio, aukščio bei pločio.
  2. Rekonstruojant dažnai tenka koreguoti ir kaulus, ir įvairias labai svarbias kremzles, kartais ir odą.
  3. Be to siekiama užtikrinti ne tik estetiką, bet ir funkciją, gerą, kokybišką kvėpavimą. Todėl plastikos chirurgas  neretai dirba kartu su LOR gydytoju  ir  orientuojasi į estetinę- funkcinę operaciją. Tam būtinas atsakingas įvertinimas ir pasiruošimas, išsami konsultacija, aptarimas. Koreguojant nosių formą, ypač kuprelę, viduje esančios ir gera kvėpavimo funkciją užtikrinančios struktūros nosyje ( pertvara, apatinės kriauklės, išorinis ir vidinis vožtuvas) gali pakisti. Todėl prieš operaciją yra svarbu atkreipti dėmesį į kvėpavimo funkciją ir ją užtikrinančių struktūrų esamą, bei galimai pasikeisiančią po operacijos, būklę. Taip planuojant operacija, galima išvengti pasitaikančios pooperacinės komplikacijos – pablogėjusio kvėpavimo per nosį  po rinoplastikos.

Konsultacijoje įvertinamos paciento nosies ir veido proporcijos ( kaktos- nosies kampas, nosies- lūpos kampas, smakras ir pan.). Įvertinamas kvėpavimo vožtuvų, landų padėtį bei funkciją, pertvaros ir ašies tiesumą/pakrypimą, šnervių bei landų plotį, kuprelę, galiuką. Apžiūrimos nosių padėtys įvairiomis kryptimis. Surinkus šiuos duomenis ir matmenis, skaitmeninių nuotraukų ir kompiuterinių programų dėka sumodeliuojamas ir pasiūlomas pacientui galimą operacijos rezultatą.

Tokią operaciją rekomenduojama atidėti bent iki 15 m. merginoms ir iki 16 m. vaikinams, nes tada jau būna pasibaigęs nosies augimas. Aišku, jeigu yra rimtesnių kvėpavimo problemų, operuojama ir anksčiau. Jei rūkote – prieš operaciją meskite. Rūkymas ženkliai blogina odos kraujotaką, tuo padidindamas komplikacijų tikimybę.

Plastinė nosies operacija parenkama individualiai:

1. Nosies mažinimo operacija (rinoplastika): susiaurinimas, trumpinimas ar “kuprelės” panaikinimas. Nuotraukoje matomai pacientei ne tik panaikinta kuprelė, bet ir ištiesinta pertvara, po ko liovėsi slogos, galvos skausmai.
Nepriimtina pacientėms formuoti riestų nosių, nes tai suteiktų dirbtinę, “saldžią”, “operuotos nosies” išvaizdą. Be to išrietus nosį ženkliai susiaurėja kvėpavimo takai, dėl ko nukenčia gyvenimo kokybė, nes į smegenis ir visą organizmą mažiau patenka deguonies. Jei veido bruožai nėra smulkūs, riesta nosis veido proporcijose atrodo ypač nenatūraliai.

2. Kreivos nosies tiesinimo operacija.

Kreivą nosį, ypač jei anksčiau buvusi trauma, neretai neįmanoma pilnai ištiesinti. Neretai nosis ištiesinama ne  visu 100 proc., o tik ~75 proc. norimo patobulinimo. Tos pačios operacijos metu dažnai tenka panaikinti kuprelę, sutvarkyti sutrikusį kvėpavimą, ištiesinant pertvarą ir didele dalimi patiesinti nosies ašį. Atlikus šią operaciją, dažniausiai palaisvėja kvėpavimas, išnyksta slogos. Jei esate perfekcionistas ir neįvertinsite per operaciją atliktų įvairių teigiamų korekcijų, o tik matysite vienoje detalėje 25 proc. trūkumą iki idealaus rezultato, tokiu atveju patariame kreiptis į kitas klinikas, nes, dirbdami sąžiningai, nenorime suteikti nerealių lūkesčių.
Punktyrine linija piešinyje pažymėta įprasta pjūvio vieta nosių plastikų metu. Kadangi pjūvį parenkame tarp šnervių, tai pooperacinis randelis yra nepastebimoje vietoje, o ir šiaip ši žymė per 1 metus beveik visiškai išnyksta. Be to naudojame ypač plonus siūlus, kurie praktiškai nepalieka žymių.

3. Šiai pacientei sumažinom galiuko atsikišimą, kartu padarant šnerves estetiškesnėm.

4. Pacientei sumažintas atsikišęs nosies galas bei jis susiaurintas. Dėl pjūvio parinkimo tinkamoje vietoje bei plonų siūlų po 1.5 metų nuo operacijos randelio praktiškai neįmanoma pastebėti.

Beje, išimtą kreivos pertvaros fragmentą neišmetame, o panaudojame kitų struktūrų nosyje sutvirtinimui ir koregavimui.

5. Nugarėlės formos keitimas: įspaustos nosies pakėlimas  ar, priešingai, padarymas riestesne. Nuotraukose matyti kaip koregavome potrauminį įdubimą.

Šiame puslapyje pateikta tik po būdingiausią skirtingų operacijų pavyzdį, siekiant užtikrinti pacientų konfidencialumą.

Nosies plastinė operacija dažniausiai atliekama narkozėje, kadangi ši chirurgija yra skausminga. Operacijos trukmė priklauso nuo pakitimų, jų sudėtingumo. Pjūviai paslepiami nosies viduje, o jei operacijos apimtis didelė – tai atliekami tarp šnervių. Sugijus odos žymė (randeliai) praktiškai nėra pastebima. Šnervių korekcijos atveju pjūviai paslepiami natūraliose odos raukšlėse.

Paprastai klinikoje pacientai praleidžia ne ilgiau nei 1 parą.

Siūlai nosies viduje ištirpsta patys, o esantys tarp šnervių šalinami po 7 d. Maždaug tuomet nuimamas ir plonas įtvaras.

Po operacijos pradžioje dėl išburkimo ir sutinimo kvėpavimas per nosį būna apsunkintas, tačiau savaitės eigoje ženkliai pagerėja. Sutinimas didžiąja dalimi praeina per 2 sav., 85 proc. – per 1 mėnesį, tačiau nežymus, aplinkiniams nepastebimas patinimas gali išlikti dar daug mėnesių.

Neretai po operacijos susidaro mėlynės aplink akis, bet per savaitę jos išnyksta. Kelios dienos po operacijos galėsite pradėti naudoti pudrą, kad užmaskuoti minėtus simptomus. Pirmas kelias pooperacines dienas apribojamas didelis fizinis aktyvumas, miegama aukščiau pakelta galva, kad išvengti pakraujavimo rizikos. Pirmas pooperacines paras nerekomenduojama karštas maistas, vonia, dušas, nes tai provokuoja kraujavimus. Kad po operacijos būtų kuo mažesnis sutinimas ir mėlynės, o tuo pačiu ir skausmas, naudojame šalčio aplikacijas. Į darbą grįžtama po 1 sav. Prie įprastos fizinės veiklos, sporto  grįšite po 3 sav. Kelias savaites privenkite tiesioginių saulės spindulių,  šnypštimo. Jeigu buvo operuoti kaulai,  ~ 1 mėnesį negalėsite nešioti akinių arba juos reikės nešioti ant specialių paminkštinimų. Praėjus 48 val. po operacijos, paprastai jau nebėra poreikio nuskausminantiems medikamentams.

Po operacijos reguliariai pasirodysite pas operavusį gydytoją konsultacijose, kad būtų kontroliuojamas gijimo procesas. Neretai po operacijos apžiūrose dalyvauja tik vienas iš gydytojų, ko visiškai pakanka. Bet kokiu atveju LOR gydytojas su plastikos chirurgu tą pačią savaitę aptaria po operacijos apžiūrėtus pacientus, gijimo procesą.

Net ir labiausiai patyrusiems pasaulio specialistams apie 10-20 procentų atvejų  tenka pakartotinai operuoti tą patį pacientą dėl neidealaus rezultato. Ne visada įmanoma prognozuoti, ar po operacijos nebus vidinio randėjimo, kas gali sudaryti nosies nežymų nesimetriškumą.  Todėl pacientai turi žinoti, kad sudėtingesniais atvejais yra pakartotinos operacijos tikimybė. Mūsų operuotiems pacientams pakartotinės korekcijos  kaina  yra ženkliai mažesnė, paprastai neviršija 1/4  pirmos operacijos kainos.

Jei yra ryškūs formos asimetrijos požymiai ar kvėpavimo problema – chirurginis gydymas pacientui (-ei) dažniausiai suteikia labai gerus rezultatus. Ir atvirkščiai – jei pacientui matoma minimali ir aplinkinių mažai pastebima estetinė problema, tuomet operavimas retai suteikia pasitenkinimą galutiniu rezultatu.