Riešo kanalo sindromas

Riešo kanalo tunelinis sindromas – tai yra būklė, kai dėl vidurinio nervo užspaudimo kanale užtirpsta rankų pirštai (nykštys, smilius, didysis, bevardis), sumažėja jų jautrumas, „iškrenta daiktai“. Liga dažniausiai pasireiškia vyresnėms moterims. Dėl ilgamečio plaštakų ir riešo darbo ištinsta sausgyslių dangalai, kurie ir spaudžia nervą ankštame kanale.

Simptomai paryškėja po didesnio fizinio krūvio ar naktį miegant, dėl ko pacientai krato ar trina rankas. Dažnai  tirpsta ir kairės, ir dešinės rankos pirštai. Tačiau jei tirpsta tik kairė ranka, reikia įvertinti ar tai nėra stenokardijos požymis. Staiga atsiradęs tirpimas gali būti ir insulto požymis. Tačiau pastarąsias ligas paprastai lydi ir kiti joms būdingi požymiai (paralyžiai, staiga atsiradusi neurologinė simptomatika, širdies diegliai ir pan.). Jei ši simptomai atsirado neįprastai ryškiai ir staiga, reikia nedelsiant kreiptis į neurologą ar kardiologą.

Pradinėse ligos stadijose operuoti nereikia – pakanka gydymo ramybe (atsisakant sunkesnio fizinio darbo), priešuždegiminiais vaistais. Jei nežiūrint gydymo ir toliau skauda riešą ir tirpsta rankos naktį, būtina operacija. Per ilgai uždelsus gydymą, gali išsivystyti visiška nejautra ir silpna plaštaka.

Operacija atliekama „apšaldant“, t.y. nereikalinga narkozė. Operacijos metu perpjaunamas riešo raištis, tokiu būdu atveriant kanalą ir išlaisvinant nervą. Jau kitą dieną po operacijos būklė žymiai pagerėja, tirpimas sumažėja, išnyksta naktiniai riešo skausmai. 3.5 savaites negalima dirbti sunkių darbų, per 1 mėn. nuo operacijos padidėja plaštakos jėga.

Jei tirpsta mažylis ir dalis bevardžio piršto, tai dažniausiai būna alkūninio nervo kompresijos požymiai, o ne riešo kanalo sindromas. Neretai pacientui būna sunkiau priglausti mažylį prie kitų pirštų.  Ši kompresija išsivysto dėl ilgalaikės sulenktos alkūnės padėties ( dirbant, miegant). Liga būdinga vairuotojams, kirpėjoms, kompiuteristams ir kt. Šiuo atveju gydymas vaistais ir procedūromis nepadės, o  visų pirma reikia vengti ryškiai sulenktos alkūnės padėties (labai nežymus sulenkimas yra gerai). Jeigu tai nepadeda, pradeda nykti tarpdelnakauliniai raumenys, tenka operuoti. Šios operacijos ilgai atidėlioti negalima, kadangi ganėtinai greitai vystosi nebegrįštami jautrumo ir raumenų sunykimai.

Po operacijos valandos bėgyje pacientas gali vykti namo.

Šią operaciją atlieku  Druskininkų ligoninėje ir Kaune.  Šiuo metu socialiai draustiems asmenims operacijos kainą kompensuoja Teritorinės ligonių kasos. Nedraustiems pacientams operacija yra mokama.