Alkūnės kanalo sindromas

Alkūnės kanalo sindromui būdinga, kad tirpsta kairės ar dešinės rankos du pirštai: mažylis ir bevardis pirštai. Neretai šis sindromas vadinamas ir alkūnės tuneliniu sindromu. Alkūnės nervo operacija dažniausiai išgydo šį sindromą.

Alkūnės tunelio sindromo požymiai

Mažojo ir bevardžio pirštų tirpimas yra patys būdingiausi alkūnės kanalo sindromo požymiai. Šis tirpimas ypač paryškėja, kai sulenkiama alkūnė. Ligai progresuojant pacientui būna sunkiau priglausti mažylį prie kitų pirštų, sunku nulaikyti maišą ar kibirą.

Liga būdinga statybininkams, vairuotojams, kirpėjoms, ūkininkams, valytojoms, mėgstančioms megzti ir kt., kurių veikloje būdinga ilgai sulenkta alkūnė.  Jei po šios veiklos dieną, pacientas dar ir naktį miega sulenkta alkūne, ligos požymiai ypač paryškėja. Kartais tirpsta ir dešinės, ir kairės rankos du pirštai (mažasis,  bevardis).

"Alkūnės kanalo sindromas gydymas"

Alkūnės kanalo tunelinio sindromo gydymas ir operacija: pažymėta būsimo pjūvio sritis

Priežastys

Alkūninis nervas ties alkūne praeina siauru kanalu (tuneliu). Sulenkus alkūnę nervas labai įtempiamas ir užspaudžiamas siaurame kanale. . Šis nervo užspaudimas(kompresija) išsivysto dėl ilgalaikės sulenktos alkūnės padėties ( dirbant, miegant). Nors nervų receptoriai (galai) baigiasi pirštų galuose, bet šio nervo užspaudimas ir sukelia pirštų tirpimą.

Alkūnės nervo užspaudimas ir diagnostika

Alkūnės nervo užspaudimas gerai diagnozuojamas plastikos chirurgo, neurologo ar pažangaus šeimos gydytojo. Dažnai pakanka tik apžiūros. Sulenkus alkūnes, tirpimas paūmėja. Elektrinis nervų laidumo tyrimas nėra būtinas, jei per apžiūrą yra akivaizdūs požymiai. Jei laukiama ilgoje  eilėje atlikti šį tyrimą, liga progresuoja ir gali atsirasti negrįžtami nervo pakitimai, operacija visos nervo funkcijos nebeatkurs.

Jei tirpsta du pirštai (mažasis ir bevardis) ir  jums yra tempimo jausmas peties, sprando srityse, tai alkūninis nervas gali būti spaudžiamas ne alkūnės srityje, o tarp peties ir kaklo. Tokiu atveju tai bus ne alkūninio kanalo sindromas.

Kai rentgenu, magnetiniu rezonansu yra nustatyti rimti pakitimai kakle, minėti du pirštai gali tirpti dėl nugaros smegenų pakitimų, o ne dėl alkūninio nervo užspaudimo.

Staiga pirmą kartą atsiradęs tirpimas gali būti ir dėl širdies problemos. Tokiu atveju nedelsiant kreipkitės į gydytojq.

 

Alkūnės kanalo sindromo gydymas

Alkūninio kanalo sindromo gydymas vaistais ir procedūromis nėra veiksmingas. Vaistai tik laikinai apmalšina skausmą, tačiau ligos negydo ir ji progresuoja.

Visų pirma reikia vengti ilgalaikės ryškiai sulenktos alkūnės padėties (labai nežymus sulenkimas yra gerai). Tačiau pacientui pakeisti darbą nėra paprasta, o ir tai negarantuotų, ar pavyks pasveikti be operacijos.

Miegant sunku sukontroliuoti rankos sulenkimą per alkūnę, todėl reikia vengti  sulenkimo bent užmigimo metu.

Alkūnės nervo operacija

Kada jau nebegalima gydyti konservatyviai, o būtina atlikti alkūnės nervo operaciją?

Neretai pacientui būna sunkiau priglausti mažąjį pirštą prie kitų pirštų, sunku išlaikyti krepšį. Tai reiškia, kad nyksta tarp delno kaulų esantys raumenys. Tokiu atveju operacijos atidėlioti negalima, kadangi ganėtinai greitai vystosi negrįžtami jautrumo ir raumenų sunykimai. Išoperuoti reikia per 1-2 mėnesius, nelaukiant ilgos eilės nervų laidumo tyrimui. Kuo anksčiau atliekama alkūnės nervo operacija, tuo geresni operacijos rezultatai.

Kai nėra judesių sutrikimo, tačiau rankos nesulenkimo rėžimas nepadeda, dviejų pirštų tirpimas vargina, kreipkitės dėl operacijos.

Dažniausiai operuojama be narkozės, vietiniame nuskausminime.

Operacijos principas: perpjaunamas alkūnės kanalą sudarantis raištis ir plėvės. Taip pašalinamas spaudimas į nervą.

Ko tikėtis po operacijos

Tą pačią dieną po operacijos per valandą išleidžiama į namus. Gyd. Rytis Norkus per operaciją siuva tirpstančiais siūlais, todėl nereikės vykti jų ištraukti.

Fizinio darbo negalėsite dirbti 3-4 savaites. Tiek laiko rekomenduojama vengti visiškai sulenktos alkūnės padėties.

Ambulatorinė reabilitacija po operacijos nereikalinga, nes tai nepadeda atsigauti nervui. Gyd. Rytis Norkus suteiks rekomendacijos kaip judinti ranką namie pooperacinio gijimo laikotarpyje.

Rezultatai

Operacijos rezultatai priklauso nuo to kaip toli  liga buvo pažengusi, ar buvo mažojo piršto judesių pakitimai.

Jeigu apsisprendėti dėl gydymo

Eilė konsultacijai –  1 savaitė. Eilė operacijai –  2-5 savaitės.

Alkūninio kanalo  sindromo operacija atliekama  Alytaus ligoninėje. Socialiai draustiems asmenims  operacijos kainą kompensuoja Teritorinės  ligonių kasos.

Konsultacija  Kaune yra mokama (100 Eur).

Lietuvoje nedraustiems pacientams operacija yra mokama ir atliekama Kaune.

Kitų pirštų tirpimas

Jeigu Jums tirpsta kiti trys pirštai (nykštys, rodomasis,vidurinis) tai nėra alkūninio kanalo sindromas. Dažniausiai tai yra riešo kanalo sindromas. Neretai kartu būna riešo kanalo ir alkūninio kanalo sindromai, kai tirpsta visi pirštai. Tokiu atveju abu kanalai  operuojami ir atveriami  iš karto. Apie riešo kanalo sindromą galite paskaityti čia.

 

Apie konsultuojantį ir operuojantį gydytoją galite paskaityti čia.