Lytinių lūpų korekcija

Lytinių lūpų korekcija (dar vadinama lytinių lūpų plastika) – intymi, subtili tema, kurią aptarti su gydytoju ryžtasi vis daugiau moterų ne tik pasaulyje, bet ir Lietuvoje. Noras gyventi komfortišką, kokybišką gyvenimą, vis labiau nusveria baimes ir išlaisvina moteris kreiptis pagalbos į gydytoją.

Lytinių lūpų operacija (lot. labiaplastika) labai veiksminga, jei dėl padidėjusių mažųjų lytinių lūpų:

 • nepatinka lytinių lūpų dydis, forma, odos spalva,
 • jaučiate diskomfortą sportuojant, dėvint aptemtus rūbus,
 • yra mažųjų lytinių lūpų sudirginimas,
 • atsiradę higienos problemų,
 • diskomfortas sėdint, važiuojant dviračiu ar net vaikštant,
 • vengiate dėvėti bikini,
 • drovitės apsinuoginti sporto klubų persirengimo kambariuose, dušuose,
 • diskomfortas lytiniame gyvenime.

Toliau šiame puslapyje aptarsime kada negalimas lytinių lūpų mažinimas, operacijos principus, pooperacinį laikotarpį, galėsite peržvelgti operacijų prieš ir po schemas, susipažinti su kainomis.

Paprastai lytinių lūpų operacija rekomenduojama, jei padidėjusios mažosios lytinės lūpos moteriai trukdo ir neištemptoje padėtyje yra 1-2 cm žemiau, nei didžiosios lūpos, ar 4-5 cm žemiau jas ištempus.

Operacija trunka ~1.5 valandos. Dažniausiai pacientė tą pačią dieną išleidžiama į namus. Jei taikoma vietinė nejautra, jau po valandos pacientė gali išvykti namo.

LYTINIŲ LŪPŲ OPERACIJŲ BŪDAI

Yra ne vienas lytinių lūpų korekcijos būdas, kai yra didelės mažosios lytinės lūpos:

 • išilginis nupjovimas,
 • trikampių šalinimas,
 • klitorio gaubtuvo plastika

 

 Lytinių lūpų operacijos metu ne tik panaikinamas jos nukarimas, bet ir padailinama forma, pagerinamas simetriškumas.

 Išilginė lytinių lūpų korekcija

Lytinių lūpų korekcija su išilginiu odos pertekliaus nupjovimu ir susiuvimu (“apipjaustymas”, “amputacija”) vis dar yra labai paplitusi. Punktyrine linija pažymėtos pjūvių sritys, o nupjaunama dalis pažymėta taškeliais.

Minėtoji technika (angl. trim labiaplasty, amputation) greitesnė, paprastesnė, tačiau per visą lūpos briauną lieka išilginis randas, kuris dažnai lieka iškreipto jautrumo (ar beveik išnykę, ar nenormaliai dirglu).

Piešinyje siūlės pažymėtos juodai, o randai – raudonai.

Randas neišskiria įprasto sekreto, o, būdamas neelastingas, yra beveik netamprus, kas kartais apsunkina lytinius santykius, sukelia iššutimus, sukelia lūpų plyšimus gimdymo metu. Atsiranda ir nelygumai, pigmentacijos skirtumai. Todėl šios brutalios lytinių lūpų korekcijos technikos gyd. Rytis Norkus nenaudoja.

Operacija V forma

Lytinių lūpų operacija, kai lūpų perteklius šalinamas V formos (sinon. trikampe, pleišto forma) būdu yra funkciškai žymiai geresnis ir estetiškesnis. Piešinyje pleišto formos pjūvių linijos (angl. wedge labiaplasty) pažymėtos punktyru, o taškeliais – pašalinamos odos plotas.

Beje po šiais odos trikampiais esančių audinių nešalinu, nes tada išlieka geresnis jautrumas, būna mažesnis randėjimas, geresnė kraujotaka. Net ir išpjovus šiuos V formos pleištus, išlieka pakankamas lūpų dydis, kuriomis pridengimas lytinis plyšys.
Lytinių lūpų operacijos pjūvius parenku kuo toliau nuo klitorio, šlaplės, makšties, kad nebūtų sutrikdyta šių organų funkcija.


Po to priekinė audinių dalis (A) susiuvama su galine (B) tirpiais siūlais, kurių nereikės vėliau išimti (žr. paveikslėlį).

Išilgai lytinės lūpos lieka ne randinis, o pilnavertis, įprastas, minkštas lūpos audinys. Operacijos randelis yra trumpas, plonesnis už siūlą, skersinis, pasislepia natūraliame plyšyje ir pastebimas nebent tik labai įgudusiai specialisto akiai. Mažosios lūpos susiglaudžia ir tuo pačiu išlieka elastingomis. Pacientėms parenku šią pažangią lytinių lūpų operacijos techniką. V formos operacija trunka ~90-110 minučių, kai tuo tarpu išilginis nupjovimas atliekamas per 10 minučių. Operacija netrumpai užtrunka, kadangi siuvama taip, kad dauguma mazgelių liktų po oda ir nebadytų (ypač netoli klitorio ir makšties prieangio srityse, kur yra ypač jautru). Tik keli mazgeliai, kol ištirps, gali kiek badyti link didžiosios lytinės lūpos. Siuvimas keliais sluoksniais (giliai ir paviršiuje) labai sumažina pjūvių prasiskyrimo riziką. Siuvimui naudojami tvirti, bet ypač ploni siūlai, kad neliktų randelių. Toks susiuvimas reikalauja didelio kruopštumo ir kantrybės.

Lytinių lūpų plastika su gaubtuvo korekcija

Priekiau klitorio esantis odos “gaubtuvas”(angl. clitoral hood) dažnai būna padidėjęs, išlindęs iš didžiųjų lytinių lūpų, labai raukšlėtas. Tai ne tik atrodo neestetiškai, bet neretai ir apsunkina higieną.

Klitorio gaubtuvas – tai raukšlėta odelė esanti tarp klitorio ir dydžiųjų lytinių lūpų viršutinio galo; gaubtuvo ilgis- ~3-4 cm, t.y. jis tęsiasi kur kas priekiau, nei baigiasi klitoris. Jei gaubtuvas yra išlindęs žemiau didžiųjų lytinių lūpų, atlikus tik mažųjų lūpų mažinimą, šis likęs padidintas gaubtuvas priekyje, moterų įvardijimu, lokaliai atrodo „kaip mažas penis“. 

Žalia linija pažymėta mažosios lytinės lūpos ir gaubtuvo pertekliaus išpjovimo zona.

Pacientei pageidaujant su mažųjų lytinių lūpų plastika, jei gaubtuvas yra per didelis, šis gali būti kartu mažinimas (angl.wedge labiaplasty with hoodplasty). Tokios kompleksinės operacijos metu V formos pjūvis pratęsiamas giliai klostėje tarp didžiosios lytinės lūpos vidinio krašto ir gaubtuvo, todėl šios srities pjūvio randelis nėra matomas. Gaubtuvo randelio nematotumą sąlygoja ir tai, kad gaubtuvo siūlę gyd. Rytis Norkus paslepia po oda.

Su mažųjų lytinių lūpų plastika kartu atliekant ir gaubtuvo sumažinimą būna graži ir vientisa susiuvimo zona, nes nelieka ryškesnio gaubtuvo iškilimo, gaubtuvas nebeišlenda žemiau didžiųjų lytinių lūpų. Abu pjūviai nepastebimai susilieja į vieną. Pats klitoris nėra operuojamas, todėl jo jautrumas nepakinta. Klitoris tebelieka uždengtas dalimi gaubtuvo.

Ar verta mažinti gaubtuvą, įvertinama per konsultaciją ar apžiūrą, atsižvelgus į gaubtuvo santykį su didžiosiomis lytinėmis lūpomis, didžiųjų lytinių lūpų elastingumą, kas svarbu tos srities pridengimui po operacijos. Operacijos planas ir poreikiai visada aptariami ir suderinami su paciente.

Su pleišto formos (V formos, trikampe) lūpų plastika kartu atliekama gaubtuvo plastika yra dažniausiai pacienčių pasirenkama operacija lytinių lūpų korekcijos atveju gyd. Ryčio Norkaus praktikoje. Tokia lytinių lūpų plastika išgauna labai gražų, vientisą vaizdą. Jei gaubtuvas yra visai uždengtas didžiųjų lytinių lūpų, gaubtuvo mažinimas nėra būtinas.

Jei norite  peržvelgti atliktų operacijų prieš ir po nuotraukas, atvykite į gyvą konsultaciją. 

Lytinių lūpų plastikos  kainos

Jei sergate makšties pūsleline ar grybeliu, yra iškritusi gimda, šlapimo nelaikymas, tai operaciją geriau atidėti. Nepilnametėms tokia operacija gali būti atliekama tik turint bent vieno iš tėvų raštišką sutikimą.

 • Tyrimai atskleidė, kad jų padidėjimui didžiausią įtaką turi hormoniniai pokyčiai iki gimimo arba brendimo laikotarpiu
 • Genetiniai faktoriai
 • Aktyvus važinėjimas dviračiu įtakoja apsauginių audinių formavimąsi
 • Pakitimai atsirandantys bėgant metams

Taip, žymiai anksčiau išspręsite fizinę, emocinę ir psichologinę problemą. Jei planuojate per keletą mėnesių pastoti, tada neverta skubėti, nes hormoniniai pokyčiai gali apsunkinti rando sumažėjimą. V formos būdu atlikta lytinių lūpų korekcija neturi įtakos gimdymui.

Praėjus 3 mėnesiams nuo operacijos randeliai lieka labai ploni ir praktiškai neįžiūrimi. Beto pagal gyd. Ryčio Norkaus naudojamą operacinę techniką nebūna nei pjūvio, nei rando lūpų priekyje. Randeliai pasislepia natūraliose audinių klostėse.

Kai Operaciją atlieka patyręs gydytojas, šių sričių jautrumas nepablogės nei po trikampės (V formos) lūpų korekcijos, nei po klitorio gaubtuvo mažinimo.

Jautrumas pakisti gali tik po trim (išilginio nupjovimo) technikos, todėl pacientėms geriau nesirinkti gydytojo operuojančio tokiu būdu. Po V formos operacijos  jautrumas pakitęs gali būti tik 2-8 savaites, kol patinimas yra paspaudęs nerviukus.

Nemalonus yra tik pats nuskausminamųjų vaistų suleidimas plonyte insulinine adata. Tačiau operacijos metu visai neskauda.

|

Dažniausiai operuoju vietinėje apšaldančioje nejautroje (operuojamoje srityje suleidus nuskausminančių vaistų). Prieš operaciją palatoje skiriami vaistai nuo skausmo, o pageidaujant- ir raminantys (pacientė operacijos metu išlieka sąmoninga, tačiau gali snausti). Ši kombinacija padeda išvengti narkozės, ko pageidauja dauguma pacienčių.

Kai pacientė po operacijos planuoja vairuoti tą pačią dieną, raminančių vaistų skirti negalima.

Tačiau iš anksto pageidaujant gali būti operuojama intraveninėje ( tai yra nepilnai užmigdant), spinalinėje (nepopuliaru, nes daug valandų po operacijos pacientės negali valdyti kojų) arba visiškoje narkozėje. Pasitarusi su gydytoju, pacientė gali pasirinkti nuskausminimo būdą.

Kaip ir kiekviena operacija, ši turi komplikacijos tikimybę. Galimos tokios komplikacijos:

 • Padidinitas skausmas pirmomis dienomis po operacijos
 • Prikraujavimas ar mėlynė
 • Infekcija -ypač retai
 • Žaizdos prasisikyrimas
 • Lūpų nesimetriškumas ar netolygus kontūras (nei vienas gydytojas negarantuos absoliučios simetrijos, tačiau tai yra praktiškai nepastebima). Net ir prieš operaciją nebūna absoliutaus simetriškumo.

 Po lytinių lūpų plastikos komplikacijos yra retos. Gera žinia yra tai, kad jos beveik visada išsprendžiamos.
Dažniausiai komplikacijos įvyksta nesilaikant pooperacinių rekomendacijų, todėl komplikacijų išvengimui yra labai svarbu gydytojo rekomendcijų paisymas.

 • turite alergijų vaistams
 • susirgote prieš pat operaciją (pakilo temperatūra, peršalimas ir pan.)
 • rūkote
 • jei vartojate kraują skystinančius vaistus (aspiriną, varfariną, priešuždegiminius). Šie vaistai didina kraujavimo riziką operacijos metu ir po jos. Suderinus su gydytoju jų reiktų nenaudoti 7 dienas iki operacijos.
 • tapote nėščia -operuoti negalima
 • turite širdies stimuliatoriaus implantą
 • sergate grybeline infekcija. Tokiu atveju būtų parinkti tinkami vaistai profilaktikai
 • sergate autoimuninėmis ar kitomis ligomis

Į operacinę einama be papuošalų, žiedų, auskarų, telefono.

Visos operacijos metu nuo pat pacientės patekimo į operacinę gydytojui asistuoja slaugytoja, atsakinga už chirurginių instrumentų paruošimą ir pateikimą.
Jei pageidausite, operacinėje gali groti muzika.

Lytinių lūpų korekcijos rezultatai matomi iš karto, nors 1 mėnesį dar išlieka patinimas. Rezultatas yra ilgalaikis, dažniausiai visam laikui. Mažosios lytinės lūpos tampa pridengtomis didžiųjų lytinių lūpų, dailios formos.

Sėkmingai atlikta operacija turi labai daug prasmių moteriai: ir lytiniame gyvenime, ir gimdant, ir higienoje, sporte, estetikoje, neretais atvejais ir šlapinantis. Neverta delsti- anksčiau išspręsta problema suteiks daugiau pilnatvės metų, komfortiško gyvenimo, džiaugsmo ir pasitikėjimo savimi!

Lytinių lūpų korekcija atliekama ir labai jaunoms merginoms, ir vidutiniame amžiuje, ir vyresnio amžiaus moterims. Tokia operacija tik su labai retomis išimtimis ir tėvų sutikimu gali būti atliekama paauglėms.

Pirmą savaitę paskaudės operuotą sritį, tačiau kiekvieną dieną skausmas mažės. Skausmo numalšinimui naudokite nuskausminančius vaistus (paracetamolį, ibuprofeną ir pan).

Sutinimas išlieka iki 1 mėnesio, tačiau didesnis bus tik pirmą savaitę. Sutinimo mažinimui naudokite šalčio kompresą 2 dienas kas porą valandų po 15 min.

1-2 paras per žaizdą saikingai skirsis kruvinas skystis, todėl būtini įklotai.

 

 • Po operacijos dvi dienas praleiskite namų rėžimu. Tačiau nebūtina ištįsai gulėti. Ilgesnis, nei 2 paros gulėjimo rėžimas trukdo patinimo “išsivaikščiojimui”, kas savo ruožtu skatintų pjūvio išsiskyrimą.
 • Siuvu tirpstančiais siūlais, todėl pacientėms nereikės atvykti jų ištraukimui, kas ypač patogu atvykstančioms iš užsienio ar tolimų Lietuvos vietovių, nes nebūtina pasirodyti pooperacinei apžiūrai – pakanka įteiktos atmintinės su išsamiomis rekomendacijomis po operacijos ir galimybės palaikyti kontaktą telefonu ar el. paštu. Siūlai ištirps per 5 savaites.
 • 3 savaites nesimaudykite vonioje, o po dušu praustis galima jau kitą dieną po operacijos. Pasirūpinkte, kad po operacijos 2-3 savaites būtų dušas, o po kiekvieno šlapinimosi dušelis arba purškiamas indas švariam vandeniui
 • 1 savaitę po kiekvieno tualeto keiskite įklotus. 4 savaites nenaudokite tamponų.
 • Į sunkų fizinį darbą galėsite grįšti po 1 mėnesio, į ofisinį darbą- 3-5 dienų.
 • Keletą savaičių nedevėkite aptemptų kelnių, džinsų.
 • Kelias savaites po operacijos nerekomenduojama kilnoti didelių svorių, Saikingas sportas viršutinei kūno daliai leidžiamas po 3 savaičių.
 • 1 mėnesį nesilankykite pirtyje, baseine.
 • 5 savaites venkite kirkšnies tempimo pratimų (špagato, “virvutės”),
 • 6 savaites po operacijos nesportuokite kojomis, venkite bėgimo, minimo dviračiu, neturėkite lytinių santykių, kad neprasiskirtų pjūvis.
 • Po savaitės galite eiti ne daugiau kaip 500 m per parą, po 2 savaičių -1 km ir t.t.

 

Be įprastų konsultacijos momentų, per tokią operaciją svarbu įvertinti gaubtuvo plastikos poreikį. Pacientė gali užduoti iškilusius klausimus. 

 • Nerūkykite bent 4 savaites iki operacijos, kad pagerėtų audinių kraujotaka. Tai sumažins siūlių paleidimo riziką. Jei šį laikotarpį nesaikingai rūkysite, V formos operacinio būdo negalima taikyti.
 • Negerkite daug kartų per dieną žalių arbatų, nenaudokite žolelinių papildų 1.5 mėn iki operacijos, 2 savaites iki operacijos nevartokite žuvų taukų, daug česnako. Šios priemonės skystina kraują ir padidina kraujavimo riziką per operaciją ir iš karto po jos.
 • 4 paras iki operacijos atlikite tarpvietės depiliaciją. Venkite vaškinės depiliacijos.
 • 4 paras iki operacijos neturėkite lytinių santykių.
  Atvykite laisvais, neaptemptais rūbais (sijonu, suknele, laisvu treningu, bet ne su džinsais ar kelnėmis). Spaudžiami rūbai nėra gerai pooperacinei žaizdai.
  Negalima operuoti per menstruacijas. Derindama operacijos datą atsižvelkite į tai.
 • Jei yra paūmėjusi genitalijų pūslelinė ar grybelis, operaciją reikia atidėti.
 • Išvakarėse nueikite po dušu, o rytą apsiplaukite tarpvietę.
 • Iki operacijos vaistinėje įsigykite daugkartinį šaldomą kompresą ir palikite namie šaldymo kameroje – jį reikės naudoti namie po operacijos.
 • Iki operacijos įsigykite įklotų, kuriuos namie 1 savaitę reikės keisti po kiekvieno tualeto.
 • Jeigu turėsite nuskausminančių vaistų namie (pvz. Paracetamol,Ibuprofen ar kt.), nereikės rūpintis po operacijos. Jei neturite, iki operacijos nusipirkite pvz. Ibuprofen po 200 mg 10 vnt.
 • Iki operacijos būtina pasidaryti kraujo  tyrimus.
 • Jei operuojama be narkozės, rytą galite atsigerti ir pavalgyti.
 • Dėl estetinių operacijų neišduodamas nedarbingumo pažymėjimas, todėl pasirūpinkite atostogų trukme priklausomai nuo Jūsų darbo pobūdžio.
 •  

Ne anksčiau, nei 14 dienų iki operacijos pasidarykite šiuos tyrimus:

 • Bendrą kraujo
 • Krešumo
 • Gliukozės kraujyje 
 • Eletrokardiograma reikalinga tik, jei turite problemų dėl širdies     

                                                                                                 Galite atsivežti kitose medicinos įstaigose atliktų tyrimų atsakymus.

Klitorio plastika arba hudektomija – tai virš klitorio esančios odos užsmukimo panaikinimas. Atitraukus viršutinę lytinių lūpų dalį (gaubtuvą), dažniausiai atsidengia ir klitoris. Tačiau 22 proc. atvejų klitoris bent dalinai yra nepajudinamai pridengtas audinių. Šiuo atveju įprastas gaubtuvo patempimas iš šonų nebepadės, todėl atliekamas klitorį uždengusių audinių vietinis atidengimas priekyje. Išoperavus ne mažiau, nei pusė klitorio paliekama uždengta priekine gaubtuvo dalimi.
Klitorio operacija nėra paprasta, todėl Lietuvoje jos beveik niekas neatlieka. Kol kas nėra ištirta, ar vietinė klitorio atidengimo operacija pagerina orgazmą. Tačiau manoma, kad pagerėja seksualinis susijaudinimas, kai klitoris nebėra pilnai uždengtas. Neabejotinai palengvinama higiena, sumažėja rūbų trintis į atsikišusį gaubtuvą, pagerėja genitalijų išvaizdą. Ši operacija yra reta, nėra įprasta lytinių lūpų mažinimo operacijos dalis ir atliekama tik pageidaujant pačiai pacientei.
Jei Jus vargina ši problema, drąsiai registruokitės gyd. Ryčio Norkaus konsultacijai.

Su lytinių lūpų mažinimu vienos operacijos metu dažniausia derinama klitorio gaubtuvo korekcija. Kur kas rečiau derinama klitorio plastika ar dalinis atvėrimas, didžiųjų lytinių lūpų plastika, gaktos riebalų nusiurbimas ar netgi kitų sričių operacijos (vokų, krūtų ar kt.).
Operacijų apjungimas pacientei padeda sutaupyti daug pooperacinio laiko.

Kadangi siuvama tirpstančiais siūlais, jei nėra komplikacijų (o taip dažniausiai būna!), nebūtina pasirodyti artimu metu. Po 6-14 mėn jei bus galimybė pasirodysite galutiniam sugijimo įvertinimui. Beveik visus iškylančius klausimus galima išspręsti nuotoliniu būdu.

Dėl reto poreikio pooperacinei priežiūrai, ši operacija ypač patogi atvykstančioms į Kauną iš toliau. 

Skristi galima po 3 parų nuo operacijos, juolab kad nereikia šalinti tirpstančių siūlių. Siuvu keliais sluoksniais vėliau ištirpstančiais plonais siūlais, kas užtikrina 4 kartus tvirtesnę siūlę ir leidžia anksti saugiai judėti.

 Planuodama kelionę atgal suplanuokite taip, kad po operacijos kelionės dieną kuo mažiau reiktų eiti.

Lytinių lūpų korekcijos kaina

Mažųjų lytinių lūpų korekcijos kaina
1700 €
Mažųjų lytinių lūpų ir gaubtuvo plastika
1900 €
Didžiųjų lytinių lūpų plastika
1900 €
Gaktos riebalų nusiurbimas
1900 €
Klitorio plastika 
1900 €
Hialurono injekcijos į didžiąsias lytines lūpas
460 €
Barbie labiaplasty
2400 €
Plastikos chirurgo konsultacija
100 €

Į kainą įtraukta visos operacijos paslaugos: nuskausminimas, tvarsliava, pooperacinė priežiūra ir t.t. Ikioperacinių tyrimų kaina neįtraukta.