Botulino injekcijos nuo prakaitavimo

Prakaitavimas dažniausiai  yra normali fiziologinė būklė, kurios metu organizmas išskiria šilumos ir skysčių perteklių. Tačiau per didelis prakaito liaukų aktyvumas gali skatinti gausesnį prakaito išsiskyrimą, nei reikia organizmui. Gausus prakaitavimas neretai sukelia socialinį nepatogumą dėl nuolat drėgnų pažastų.

Fiziologinis prakaitavimas vadinamas pirminiu. Tačiau gali būti ir antrinis prakaitavimas, t.y. sukeltas tam tikros ligos. Dažniausiai antrinis prakaitavimas atsiranda dėl endokrinopatijų (vidaus sekrecijų liaukų veiklos pakitimo). Endokrinopatijos būna dėl:

  1. Fiziologinio lytinių hormonų sumažėjimo menopauzėje. Injekcijas galima atlikti.
  2. Patologinių  priežasčių – hipertiroidzmo, feochromacitomos, sumažėjusio gliukozės kiekio kraujyje, akromegalijos ir karcinoidinio sindromo.

Hipertiroidizmas yra skydliaukės veiklos padidėjimas, kuriam būdingas išverstakumas, dažnas širdies plakimas, galūnių drebėjimas.

Feochromacitomai būdinga simptomų triada: galvos skausmas, išsklaidytas prakaitavimas, išblyškimas.

Sumažėjusios gliukozės kraujyje sindromui būdinga:  atsirandantis dažnas širdies plakimas, prakaitavimas, elgesio pakitimas ar net sąmonės išnykimas; žemas gliukozės kiekis kraujyje; staigus pagerėjimas suvartojus gliukozės, cukraus. Šį sindromą gali sukelti kasos auglys, kepenų nepakankamumas.

Akromegalijai būdingos įgimtos santykinai didelės galūnės.

Karcinoidinis sindromas labai retai pasitaiko. Jam būdingas tik vidutiniškas prakaitavimas, tačiau ryškus paraudimas, viduriavimas, bronchų spazmas.

Jei pagal  požymius įtariate, kad gali būti vienas iš aprašytų sindromų, gydytojas Rytis Norkus rekomenduoja kreiptis į endokrinologą (t.y. vidaus sekrecijos liaukų gydytoją).

Botulino injekcijos (suleidimai) yra labai efektyvi priemonė nuo prakaitavimo. Botulino toksinas ( „Dysport“, „Vystabel“) labai plona adatėle negiliai suleidžiamas(vadinamos „botokso injekcijos“ ) į 10 taškų abiejose pažastyse. Pacientai šiuos įdūrimus neretai lygina su uodo įkandimu.

Botulino toksinas ( toliau – BT) veikia praktiškai tik toje vietoje, kur suleistas, tad yra nepavojingas organizmui. BT slopina prakaito liaukų veiklą, dėl ko prakaitas nustoja gamintis suleidimo srityse. Medikamentas suveikia per pirmąją savaitę. Per kelias savaites botoksas pasišalina iš organizmo, tačiau prakaitavimas pažastyse dingsta ar labai ryškiai sumažėja maždaug 6-7 mėnesiams. Išnykus preparato poveikiui procedūrą galima pakartoti.

Kartais iškyla klausimas, ar šis BT nėra žalingas organizmui. Botokso injekcijos saugiai naudojamas jau ne vieną dešimtmetį įvairiose medicinos srityse ( vokų spazmų,  cerebralinio paralyžiaus, migrenos gydymui ir kt.). Naudojamos labai mažos netoksiškos žmogui dozės. Be to, BT poveikis praktiškai apsiriboja tik suleidimo srityje. Visgi, dėl atsargumo nerekomenduojama BT leisti nėščiosioms, maitinančioms krūtimis (nors neigiamo poveikio šiais atvejais  ir nėra įrodyta), alergiškiems žmogaus albuminui.

Jei kartotinai atliekant botulino injekcijas dėl prakaitavimo pažastyse efekto nėra net ir padidinus botulino dozes, galimas ir operacinis gydymas.